Фестиваль ПЕДАГОГИКА 21 ВЕКА

наша организация фестиваль правление
Национальная Академия педагогических наук Украины
http://www.osnova.com.ua/
«Шкільний світ»
director-ua.info
«Украина 3000»
Журнал «Пізнайко від 2 до 6″
Музыка, исполненная с душой
Звиад Арабули
УНИВЕРСИТЕТ ЭФФЕКТИВНОГО РАЗВИТИЯ
«Тавале»-фестиваль
Фестиваль Авторских Разработок и Тренингов «ФАРТ»
Альфа – фест

Углова Ольга

Краеведческий социально-библиотечный проект  «История малых городов Украины»

Проект инициирован специалистами Государственной научной архитектурно-строительной библиотеки имени В. И. Заболотного, направлен на популяризацию информации о малых городах Украины.

Ольга Витальевна Углова (Украина, г  Киев)

 

Тема выступления: «Краеведческий социально-библиотечный проект «История малых городов Украины», как средство патриотического воспитания учащихся».

ПРЕЗЕНТАЦИЯ (скачать)

Краєзнавчий соціально-бібліотечний проект «Історія малих міст України»

У 2008 р. за ініціативи Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного та підтримки Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України у рамках бібліотечного клубу «Національні святині» було розпочато новий культурно-просвітницький проект – «Історія малих міст України».

Основне завдання проекту – активізація науковців, громадськості, місцевого населення до вивчення історії архітектури, будівництва і культури малих міст, архітектурних пам’яток, регіонального краєзнавства, збереження історико-архітектурної спадщини малих міст України.

Новий проект є одним із визначальних напрямків діяльності бібліотечного клубу «Національні святині». Під час підготовки до засідань бібліотечного клубу у рамках проекту «Історія малих міст України» на матеріалах бібліотечного фонду проводяться, зокрема, дослідження особистостей: архітекторів, художників, скульпторів, археологів, діячів культури, краєзнавців та ін., життя або діяльність яких пов’язані з досліджуваними малими містами. У засіданнях бібліотечного клубу, присвячених історії малих міст України, брали активну участь архітектори, реставратори, історики, археологи, краєзнавці, освітяни, мистецтвознавці, бібліотечні працівники, представники мас-медіа та ін.

Малі міста мають велике значення для регіонального розвитку країни (одні – як промислові, інші – як туристичні центри) та посідають особливе місце в історичному розвитку України. Вони мають значний природний та історико-культурний потенціал. Більшість з цих міст має багатовікову історію.

На жаль, доводиться констатувати, що значна кількість малих міст України віднесена до категорії депресивних. Натомість їхній потенціал – територія для розселення трудових резервів, наявність унікальних історичних і архітектурних пам’яток – вимагає невідкладних заходів для пришвидшення їх розвитку. Малі міста з славетною історією можуть стати вагомими «донорами» державного бюджету за рахунок розвитку туризму, у тому числі й міжнародного.

Протягом 2008-2015 рр. було проведено 25 засідань бібліотечного клубу, присвячених містам: Бару Вінницької обл., Василівці Запорізької обл., Верхньодніпровську Дніпропетровської обл., Вишгороду Київської обл., Волновасі Донецької обл., Гадячу Полтавської обл., Галичу Івано-Франківської обл., Глухову Сумської обл., Жовкві Львівської обл., Збаражу Тернопільської обл., Змієву Харківської обл., Ічні Чернігівської обл., Кодимі Одеської обл., Корсунь-Шевченківському Черкаської обл., Корцю Рівненської обл., Любомлю Волинської обл., Новомиргороду Кіровоградської обл., Овручу Житомирської обл., Олександрівську Луганської обл., Очакову Миколаївської обл., Полонному Хмельницької обл., Сваляві Закарпатської обл., Судаку Автономної Республіки Крим, Хотину Чернівецької обл., Цюрупинську (нині Олешки) Херсонської обл.

Кожне засідання клубу засвідчило самобутність розвитку малих міст України, унікальність і своєрідність культури регіонів України. Одні малі міста засновані в період Київської Русі та Галицько-Волинського князівства, інші – наприкінці ХІХ ст. як робочі поселення для працівників залізниці або великих промислових підприємств. Проте всі вони до сьогодні зберегли власну культурно-ідентичну автентичність, що підтверджується у виступах учасників засідань. Матеріали, представлені учасниками засідань, свідчать про автентичність й унікальність регіонального фольклору й народної творчості. Деякі з пісень, виконувані лише у відповідній локації, варті фіксації їх на аудіо- та/або відеоносіях інформації з метою збереження їх для прийдешніх поколінь. Вони свідчать про особливості конкретної території і потребують детального текстуального дослідження.

Після проведення засідань клубу «Національні святині» тривали подальші дослідження малих міст. Показовим у цьому зв’язку є м. Бар Вінницької обл., з якого 10 червня 2008 р. стартував проект «Історія малих міст України». Зокрема, 2 липня 2009 р. у ДНАББ ім. В. Г. Заболотного проведено «круглий стіл» на тему «Культурна, історична, архітектурна та природна спадщина Барської землі Поділля в контексті сталого просторового розвитку Європи», під час якого учасники – представники місцевої та обласної влади, громадських організацій, науковці, архітектори – обговорювали низку питань щодо розробки концепції історико-культурного та архітектурного розвитку спадщини Барської землі. В концепцію закладені комплексні заходи щодо соціально-культурного, архітектурного, економічного та природного розвитку міста Бара та Барської землі. Досвід міста Бара щодо розробки подібної концепції використаний смт Ворзелем Київської обл. У вересні 2010 р. в м. Барі була проведена науково-практична конференція «Барська земля Поділля: європейський спадок і перспективи стійкого розвитку (до 470-ї річниці отримання містом Бар Магдебурзького права», участь у якій взяли іноземні експерти, що дозволило будувати плани з розвитку міста і приймати практичні рішення на рівні представників влади та громадськості. Завдяки зусиллям дослідниці барської землі А. Сторожук з’явився навчальний посібник «Подільський Бар та його околиці: історія і сучасність (Події. Особистості. Факти)» Активізація громадськості в результаті проведення клубу свідчить про практичну реалізацію мети й завдань проекту «Історія малих міст України» та необхідність подальшого його розвитку.

Організатори бібліотечного проекту пропонують залучати до вивчення історії рідного краю школярів, ввести курс краєзнавства у вишах.

Бібліотечний проект завершиться в 2017 р. виданням серії бібліографічних покажчиків «Малі міста України». У виданнях вміщено бібліографічну інформацію про всі досліджені в його рамках малі міста України. Бібліографія буде супроводжуватися короткою історичною довідкою про місто та відповідним ілюстративним матеріалом. 16-17 листопада планується провести форум-фестиваль «Малі міста України», що буде завершальним етапом проекту.

Реалії життя показали, що соціально-бібліотечний проект «Історія малих міст України», ініційований і реалізовуваний ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, має актуальність і новизну, сприяє розробці фундаментальних програм розвитку на місцевому та державному рівнях для кожного з малих міст України за участю владних структур та населення цих міст.

Контакты:

Skype:gladys4046

e-mail: ou_edulibinfo@ukr.net.

Телефон : +380633533218

1 комментарий к “Углова Ольга”

  1. Людмила:

    Дуже цікава тема і сучасна. Може бути використана мною в своєму місті Кропивницький.

Оставьте комментарий

Новости

Акбашев Талгат Фоатович

Программа Фестиваля «Педагогика XXI века»

Авторам и ведущим

Фестиваль «Педагогика XXI века: 20 лет спустя»

Фасоля Анатолий Николаевич

Государство государственных людей педагогам XXI века

Государство государственных людей Зульфия мингажева: «Верить в свое призвание»

Положение о конкурсе образовательных программ

Проект «Домашняя школа», XVII Фестиваль педагогики

© 2006-2017 Фестиваль Педагогика XXI века

webstyle disign | карта сайта